Başarı Hikayeleri

Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu? (2023)

İçindekiler

Yemek Sepeti Girişimi

 

Yemek Sepeti Girişimi

Yemek sepeti girişimi, kuruluşu çok eski tarihlere dayansa da özellikle tüm dünyayı saran Covid-19 pandemi zamanında Türkiye’de en çok kullanılan uygulamaların arasına girmeyi başarmıştı. Yemek sepeti mantık olarak bir restoranın veya lokantanın menüsünü paylaşmasının ve Yemek Sepeti bünyesine katılmasının ardından müşterilerin girişime ait uygulamadan menüyü görmesine; böylelikle eve, ofise veya dışarıya rahatlıkla yemek siparişi verebilmesine olanak tanıyor.

Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?
Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?

Dünyada bu tür girişimler oldukça yaygın kullanılsa da Türkiye’de bu tür girişimlerin en sağlam temelini YemekSepeti kurucusu Nevzat Aydın atmıştı. Türkiye’nin birçok bölgesinde yaygın olarak kullanılmaya başlanan Yemek Sepeti uygulamasında dünya lezzetlerinden ana ve ara yemeklere, tatlılara, sokak lezzetlerine dek birçok tür bulmak mümkün. Yemek Sepeti’nin, dünyanın en çok tanınan lokantalarından Türkiye’nin en çok sevilen tatlarını sunan restoranlara dek birçok işletmeyle anlaşması bulunuyor.

Yeni geliştirmelerle birlikte sadece yiyecek ve içecek değil market uygulamasını da bünyesine katan bu girişimde artık kullanıcılar oturdukları yerden yemekten market ihtiyaçlarına dek birçok siparişi tek bir tıklamayla adreslerine isteyebiliyorlar. Oldukça ilgi çekici girişimlerden biri olan YemekSepeti için internette sık sık “Yemek Sepeti kurucusu Nevzat Aydın kimdir?“, “Yemek Sepeti girişimi nedir, nasıl kuruldu?” benzeri araştırmalar yapılıyor. Peki, Nevzat Aydın kimdir? Yemek Sepeti girişimi nedir, nasıl ortaya çıktı?

Yemek Sepeti Girişimi Nedir? Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?

Yemek Sepeti girişimi nedir ve Yemek Sepeti nasıl kuruldu sorularının cevapları, özellikle girişimci kitleler tarafından oldukça merak edilmektedir. Her yeni girişimin bir zorluğu olsa da başarıya ulaşıldığı zaman insanlara adeta yol gösterici oluyor ve yeni girişimlerin ortaya çıkmasını da destekliyor. Yemek Sepeti’nin kuruluş hikayesi, internetin henüz ortaya yeni yeni çıktığı ve Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlandığı 2000’li yılların başına dayanıyor.

Nevzat Aydın Kimdir?
Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?

Yemek Sepeti, 2000 yılının Eylül ayında Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi’nin bir araya gelmesiyle kuruluş kararı alınan girişimlerden biriydi. 4 Kişilik bu ekip, 2000 yılının yaz aylarında YemekSepeti’ni kurma kararı aldı ve ardından YemekSepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi 40 metrekarelik bir alanda ortaya konulmuş olundu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan yemek sipariş platformlarından ilham alan 4 girişimci, bu sistemi farklı bir şekilde Türkiye’de uyarlamak üzere harekete geçti. Kuruculardan Nevzat Aydın‘ın gözünden, ortaya çıkacak bu girişim dünyada ilk defa uygulanmaktaydı.

Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?

2000 yılının Kasım ayında kuruluşunun ardından YemekSepeti, 2004’e kadar aynı ofiste devam etmek üzere 80 metrekarelik bir ofise taşındı. Ofis düzenlemelerinin yanı sıra 2001 yılının Ocak ayında ise yemeksepeti.com internet sitesi aktif edilmişti. Bu internet sitesinde henüz hizmet sağlayan 26 restoran yer almaktaydı. Henüz interneti bulunmayan restoranlar için sipariş bilgileri faks yoluyla iletiliyordu. YemekSepeti, Nisan 2001 yılında artık günlük ortalama 45 sipariş almaya başlamıştı. Bu arada, Uzan Grubu YemekSepeti girişimine bir ortaklık teklifinde bulunmuş ancak reddedilmişti.

Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?
Yemek Sepeti Girişimi: Yemek Sepeti Nasıl Kuruldu?

2000 yılından 2007 yılına dek geçen süreçte; YemekSepeti girişimi artık 2007 yılında günlük 10 binin üzerinde sipariş almaya başlamıştı. YemekSepeti, o dönemler başarılı olan girişimlerin harika bir örneğiydi. 2008 yılının Mayıs ayında European Funders Fund, YemekSepeti’nin az miktarda ortağı olmuştu. Takvim Ocak 2010’u gösterdiğinde YemekSepeti Türkiye‘nin 12 ayrı iline açılmış ve günlük 25 binden fazla sipariş almaya başlamıştı. Farklı ülkelere açılma planlarıyla Rusya’da izrestorana.ru internet sitesi aktif edildi ancak çeşitli sebeplerden dolayı 2012 yılında Rusya’da açılan sitenin faaliyetlerine son verildi.

Tüm gelişimlerin ışığında, YemekSepeti kurucusu Nevzat Aydın‘ın verdiği bilgilere göre Mayıs 2015’te YemekSepeti Türkiye pazarına katılmak istediğini belirten Delivery Hero tarafından tam 589 Milyon dolara satın alındı. Böylelikle bu girişim, o tarihlerde Türkiye’den milyarlarca liralık değerlemeye sahip olarak piyasaya çıkış yapan ilk internet girişimi olmayı da başardı. YemekSepeti, günümüzde 60’tan fazla ilde 10.000’den fazla restoran üyesi ve milyonlarca üyeye hizmet veriyor. YemekSepeti’nde aylık 3 milyonu aşkın sipariş olduğu biliniyor. Bu girişim sadece Türkiye’de değil, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ürdün’e, Yunanistan’a dek birçok ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruculardan Nevzat Aydın, 2015 yılında girişimi satın alan Delivery Hero‘nun yönetimiyle bu girişimde CEO olarak görevine aktif bir şekilde devam etmektedir.

Ayrıca merak edenler, Türkiye’nin bilinen en iyi girişimlerinden biri olan Paket Taksi’nin kuruluş hikayesini ve Kurucu Raşit Emir Süer’e dair bilgileri şu yazıdan okuyabilirler; Paket Taksi Kurucusu Raşit Emir Süer Kimdir? Raşit Emir Süer Girişimi Ne?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.