Aklınıza Takılanlar

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

İçindekiler

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uyku, vücudumuzu dinlenme moduna alma eylemidir. Ruhsal ve fiziksel olarak yenilenme süreci olarak da ifade edilebilir. Uyandığımızda kendimizi daha dinlenmiş ve enerji hissetmemiz uykumuz ile alakalıdır. Uykumuzun kalitesi bizim güne daha dinlenmiş ve enerjik başlamamıza yardımcı olur. Böyle başladığımız günlerde verimliliğimiz de son derece fazla olur. Hepsinden öte vücut sistemimizin daha sağlıklı ve rahat çalışması için uykunun önemi büyüktür. Uyku sırasında organlarımız da dinlenir. Bu sayede güne dinlenmiş organlarla başlarız. Uyku noktasında oluşacak bir sorun organlarımızın yorgun olmasına ve yenilenmeden güne başlamamıza sebep olur.

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?
Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uykunun verimliliği için kaç saat uyuduğunuzun yanı sıra bir uyku düzeninin de olması önemlidir. Bunun yanında yüksek kaliteli bir uykunun varlığının önemi inkâr edilemez.  Vücudunuz her gün aynı saatte size sinyaller gönderir. Bu sinyaller uyku saatinizin gelişidir. Bu sinyale karşılık vermek rahat uyumanıza olanak sağlar. Sabah da vücudunuz otomatik olarak uyanır. Bu düzene zaman içerisinde girebilirsiniz. Refleksif olacak olan bu durum hayatınızı kolaylaştıracaktır. En önemlisi saat 23.00 deyince uyumaktır. Çünkü uykunun en kaliteli vakti saat 23.00 ile 03.00 arasıdır. Uyku en fazla yarım saat geciktirilmeli ve uyanma saati de böyle olmalıdır. Normal uyandığınız saatten saatler sonra kalkmak da bu düzeni bozacaktır.

Uyku ve Beslenme

Uyku ve metabolizma arasındaki ilişkiyi araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Uykusuz kalan insanların

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?
Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

metabolizmalarının uykusunu alan insanlara göre daha yavaş bir şekilde çalıştığı kanıtlanmıştır. Uyumayan insanların geç saatlerde uyanık olduğu için bu saatlerde enerji değeri yüksek ve yüksek oranda şeker içeren besin tüketimlerinde bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sonucunda da yüksek miktarda kalori fazlaları oluşmaktadır. Yani yüksek oranda kilo alımı bu noktada kaçınılmaz bir son. Buna ek olarak akşam yemeği sonrası alınan çay, kahve ve çikolata gibi besinlerin uykusuzluğa sebep olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü

bu besinler yüksek miktarda kafein içerir. Bir de alkol tüketimi eklenirse bu düzene uyku verimi oldukça düşüyor.

Sonuç olarak uyku ve beslenme arasında ikili bir ilişki vardır. Uyku, beslenme düzeninizi etkileyebildiği gibi beslenme de uyku düzeninizi etkileyebilir. Uykuya iki saat kala süt veya yoğurt tüketimi ile beraber vücudunuza triptofan almış olursunuz. Bunu uyku sorunu çekerken ara ara tekrarlayabilirsiniz. Bu da dengeli bir uykuya hazırlanmanıza yardımcı olur. Dengeli uykuyla beraber uyku kalitemiz artacaktır ve ertesi güne dinç bir şekilde başlamamız kolaylaşır.

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?
Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uyku ve Hastalıklar

2001 senesinde uyku üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada günde beş saatten az uyuyan insanlar incelenmiştir. Günde beş saatten az uyuyan insanların iç organ yağlanmasının arttığı gözlenmiştir. Ayrıca yüksek tansiyona da davetiye çıkarıldığı ortaya çıkmıştır. Yeni yapılan bir başka çalışmada da benzeri sonuçlara rastlanmıştır. Kronik bir şekilde uyku sorunu olanlarda yani uykusuzluk çekenlerde obezitenin kaçınılmaz olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında da diyabet riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu tür rahatsızlıkların riskini azaltmak için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Birkaç gün bunu sağlamakta zorluk geçebilir fakat disiplinli bir çaba ile bu düzen sağlanabilir.

Uyku Düzeninin Önemi Nedir?
Uyku Düzeninin Önemi Nedir?

Uykusuzluk sadece fiziksel rahatsızlıklara sebep olmaz. Aynı zamanda ruhsal hastalıkları da tetikler. Gün boyu mutsuz ve depresif bir şekilde hissetmemize neden olur. Bu da çevrenize karşı negatif durmanıza yol açabilir. Hayat şartları gereği bazı zamanlarda böyle anlar yaşayabiliyoruz. Bu durumun alışkanlık olmaması için özen göstermemiz gerekiyor. Hastalanınca ya da beslenmemiz bozulunca çözüm aramamak için özeni şimdiden gösterelim.

 

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.