Aklınıza Takılanlar

Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması

İçindekiler

Teknolojinin günlük hayatımıza yansıması

Teknoloji’nin Günlük Hayatımıza Yansıması

Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması
Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması

Zamanında korktuğumuz şimdi ise bir nevi müdavimi olduğumuz teknolojiler günlük hayatımızın odak noktası olmaya başladı. Teknoloji dediğimiz zaman herkesin aklına bir telefon bir bilgisayar gibi aslında büyük ama teknolojinin bütününe baktığımızda oldukça ufak teknolojiler gelir. Telefon, tablet ve bilgisayarlar günlük hayatımızın parçası fakat günlük hayatta daha birçok teknoloji ile karşı karşıyayız. Özellikle otomasyon sistemlerinin gelişimi ile birlikte hayatımızda fazlasıyla kolaylık sağlayan çok fazla teknoloji mevcut.

Basit bir örnek ile başlayalım akıllı evler. Otomasyon sistemi oldukça gelişmiş akıllı ev projelerinde evde olmasak dahi bütün evi kontrol edebiliyoruz. Teknolojisine baktığımızda varolan teknolojilerin bir otomasyon yazılımı ile tek bir noktada birleşmesi diyebiliriz. Evimizde kullandığımız birçok ev aleti de teknoloji odaklı olmaya başladı.

İş Gücü Gerektirmeyen Ev Aletleri Nelerdir?

 

Artık hem zamandan hem de iş gücünden tasarruf ettiren ev aletleri günümüzde birçok evin en büyük yardımcısı. Bu ev aletleri sensörler yardımı ile insan gücü gerektirmeden işlerinizi yapmak için üretilmiştir. İş gücü gerektirmeyen ev aletlerine birkaç örnek verelim;

– Robot Süpürgeler;
Robot süpürgeler piyasaya sürüldüğünden bu yana hızla gelişen bir teknolojiye sahip oldu. Bununla birlikte ilk başlarda tam bir performans gösteremeseler de son yıllarda çıkan robot süpürgeler artık evin her köşesini tarayıp kendi rotasını çizebiliyor. Bununla da kalmıyor engelleri algılayıp o engelleri de aşabiliyor. Teknolojinin aslında bir en büyük örneklerinden biri olmayı başarıyor bu hususta.

– Ev tipi klimalar
Eskiden sadece kumandaya bağlı kaldığımız klimalar artık wifi destekleri ile uzaktan kontrol edilebilir oldular. Bununla kalmamakla birlikte daha az enerji tüketimi ile hem hesaplı hem de kullanışlılar. Bu teknoloji ne kadar odun sobası sevdalısı olsak da uzun süreçte o odun kovasını hazırlamanın zorluğundan bizleri kurtarıyor.

Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması
Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması

– Çorba karıştırıcısı
Evde diğer işlerinizi yaparken bir yandan çorba yapmak istiyorsunuz fakat çorbanın sürekli karışması gerekiyor. İşte ben bu anda imdadınıza bu alet yetişiyor ve siz içeride işlerinizi hallederken bu cihaz istediğiniz hızda çorbanızı karıştırıyor. Bu durum ise sizin iyi bir zaman tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

– Hava temizleyici
Evimizin havasının her zaman nemli ve temiz olmasını isteriz. Bu yüzden kışın soğukta evi havalandırmak biraz zulme dönüşebilir. Bu yüzden hava temizleyiciler sizin için oldukça sağlam bir alet. Havanızı temizleyip nemlendiren cihazlar günlük hayatta sağlığınız için oldukça faydalı.

– Akıllı Ev Asistanı
Akıllı ev asistanları Türkiye’de birkaç öncül firmanın özellikle çok sık kullanılan asistanlarıdır. Seslenerek televizyonu açtırıp ışıkları kapattırabildiğiniz bir asistan siz yerinizden kalkmadan aslında wifi üzerine bağlı bütün cihazları kontrol etmenizi sağlayan bir asistandır. Gençlerin özellikle en sevdiği özelliği ise istediğiniz şarkıyı tek bir komutla açtırabilmeleridir.

Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması
Teknolojinin Günlük Hayatımıza Yansıması

İş gücü gerektirmeyen ev aletlerine birkaç örnek verdik. İş gücü gerektiren ev aletlerinde ise artık bir çoğu akıllı olarak tanımladığımız ev aletlerine dönüştü. İçindeki teknoloji nasıl akıllı olur? Bize neler sunuyor ki akıllı deniyor? Gibi soruları da diğer yazılarımızda sizlere anlatacağız.

Siz de başınızdan geçenleri, başarılarınızı ve sıkıntılarınızı bizlere anlatıp diğer okuyucularımızın yorumuna sunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sadece bize ulaşmak ve üye olduktan sonra içerik gönder düğmesine dokunmaktır.

 

İyilik Nedir? Diyerek sizlere iyi insanın günümüz koşullarında nasıl olunabileceğini anlatmaya çalıştık. Siz de konuşmak istediklerinizi duygu ve düşüncelerinizi yorumlarda veyahutta bizlere ulaşarak anlatabilir. Sizden gelenler kategorimizde yer edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.