Aklınıza Takılanlar

Sosyal Medya Detoksu Nedir? (2023)

İçindekiler

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Detoks kelimesi herhangi bir şeyden arınmak, sadeleşmek anlamına gelmektedir. Modern çağ içerisinde bireyler birden fazla şey için detoks yapmaktadırlar. Özellikle yeme içme alışkanlıkları için detoks yapan insan çok fazla vardır.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?
Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Milenyum çağı içerisinde teknolojiden bağımsız bir hayat sürmek neredeyse imkansız bir durumdur. Özellikle bütün iş kurumları teknoloji ile bağlantılı işler yaparken bu durumun kaçınılmaz olduğu gerçeği söz konusu. Fakat insanların sosyal medya kullanımına bağlı olarak gerçek hayatından kopup tamamen sanal merciilerin bireyi haline geldiğini görebiliriz. Modern insan, sosyal medyayı hem bir ihtiyaç olarak görmektedir hem de bir taraftan kendisini sanal içerisinde boğulmuş hisseder. Son yıllarda çıkan bir detoks popüler hale gelmiştir. Sosyal medya detoksu olarak bilinen bu detoks kelime anlamını karşılar nitelikte sosyal medyaya bir süre ara verme ya da tamamen bırakmak ile bağlantılı bir süreçtir. Bireylerin telefondan ve İnternet ile bağlantılı şeylerden uzak durma halinde kendi kişisel yaşamına odaklanması ve reel hayatına daha fazla önem vermesi detoks olarak adlandırılır.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?
Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal medya detoksu bireylerin reel hayat ve sanal hayat arasında ki karmaşası sonucu ortaya çıkar. Bireyler gerçek yaşamdan kopukluk yaşar veya sosyal medya gerçekliğine müdahil olduğunda sosyal medyadan uzaklaşırlar. Bazı insanlar için sosyal medya oldukça önemli bir yer kaplar. Bu süreç bireyin kendi hayatına ayıracağı zamanı sosyal medyaya daha fazla ayırmasına neden olur.

Telefonunda ki uygulamaları kaldırabilir veya tamamen silebilir ya da geçici bir süre ile dondurabilir. Bu sürece sosyal medya detoksu adını verebiliriz. Her şeyin teknoloji ile bağlantılı olduğu ve herkesin sanal ile ilintili olduğu bu dönem içerisinde sosyal medya detoksu yapmak için kararlılık seviyesi önemlidir. Tamamen sanal bağlantıdan kopmak istemeyen bireyler belirli uygulamaları kaldırıp sadeleşme de gerçekleştirebilirler. Günümüz dünyasında popüler kültürün ögeleri zamanla çoğalmaktadır. Sosyal medya detoksu yapmakta artık popüler bir şeydir. Reel hayatından kopan ve kendi gerçekliğine sosyal medyaya ara vererek dönmek isteyenler bir süre telefondan ve internetten bağımsız hayat yaşarlar. Kendisini izole etmek için birden fazla çözüm yöntemi arayan modern insan teknoloji çağında kendisini sıkışmış hissedebilir.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?
Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sanal Detoks Nedir?

Sanal detoks gerçek hayattaki algılarımızı arttırmak için önemlidir. Telefonlara bakmak ve akışkan teknoloji hayatına fazlaca kendimizi kaptırmak bazı duygularımızın körelmesine sebep olmaktadır. Sanaldan uzaklaşan insanlar duygu ve düşüncelerine daha fazla odaklanma fırsatı bulurlar.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?
Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Örnek vermek gerekir ise bir kafede herkesin telefonunu aldığımız bir deneyin sonucunda insanların daha sağlıklı bir sohbet sürdürdüğüne şahit oluruz. Bireylerin karşılarında oturan insan yerine telefondaki insanlarla daha fazla sohbet etmesi gerçeklikten kopuştur. Detoksun amacı gerçeklik algımızı arttırmak, sağlıklı iletişimler kurmak ve sosyal medyaya ayırdığımız zamanı belki de kitap okumaya ve kaliteleri aktivitelere yöneltmektir.

Başarı Nedir?, Başarının Tanımı Nedir? ile ilgili olan makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizde önerilerinizi bizimle paylaşabilir, değerli yorumlarınızı makalemiz üzerinden iletebilirsiniz.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz. Sizde anlatmak isterseniz iletişim kutumuz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizden Gelenler kategorimizde sizlerde yer alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.