SMA

SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?

İçindekiler

SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?

SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?

 

SMA hastalığı tüm dünya ülkelerinde son yıllarda artarak görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde de durum böyledir. Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye’de yapılan akraba evlilikleri de bu hastalığın artmasına sebep olmaktadır. Bu hastalık için son dönemlerde geliştirilen birtakım tedavi yöntemleri ve deneysel çalışmalar yapılmaktadır. Fakat geliştirilen tedavi yöntemleri ve ilaçlar kişilerin bütçelerini sarsmakta ve orta gelir sınıfınSMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?a ait bir ailenin karşılayabileceği tedavi rakamlarını içermemektedir.

Bu durum dünya ülkelerinin de sağlık alanında büyük sorunlar yaşamasına vesile olmaktadır. SMA ilaç fiyatı ne kadar konusu son dönemlerde yazılı basında büyük ilgi görmektedir.

SMA Hastalığı İlaç Fiyatı Ne Kadardır?

 

SMA hastalığı bilindiği üzere çocuğa anne ve babalarından almış olduğu genle geçmektedir. Kalıtsal bir rahatsızlık olmasıyla beraber tam olarak kalıcı tedavisi günümüzde halen bulunamamaktadır. Bu alanda yapılan birtakım ilaç ve tedavi çalışmaları sonunda elde edilen ilacın da SMA hastalığıyla mücadele eden ailelerin bütçelerini epeyce zorlamaktadır. SMA hastalığı ilaç fiyatı son dönemlerde

SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?
SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?

gündemde yer almaktadır.

SMA hastalığı kas ve iskelet sistemini olumsuz etkilediği için SMA’lı bir çocuğun omurgasında farklılıklar görülür. Çocuk yürümekte zorluk yaşayabilir ve kambur olabilir. SMA hastalığı için geliştirilen ilaç omurga kanalına enjekte edilmektedir. Nusinersen Sodyum etken maddesini içeren ilaç için belirlenen fiyat yaklaşık olarak 350 bin dolardır. Fakat bu hastalığın toplam yıllık maliyeti düşünüldüğünde ailelere bu rakam oldukça fazla gelebiliyor. SMA ilacı hastaya tedavinin ilk sürecinde ortalama 4 doz olarak enjekte ediliyor. Ardından ise bu ilacın her dört ayda bir uygulanması gerekmektedir.

Elbette bu ilaç her SMA hastasında farklı etkiler yaratabiliyor. Genel manada SMA hastaları için geliştirilen ilaç hastalığın seviyesine, hastanın yaşına ve tedavinin başlama zamanına göre farklı etkiler oluşturabiliyor. Ülkemizde SGK kurumu tarafından bu ilacın bedeli karşılanmaktadır. Fakat bu ilacın SMA’lı hastada kullanıldığına dair ilk dört doz için bir Sağlık kurulu raporu oluşturulması gerekmektedir. Ardından ise bu ilacın periyodik olarak kullanılmasına dair Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurulumu bu ilacın kullanılmasına yönelik bir kullanım onayının alınması gerekiyor. Kişisel Tedavide Kullanılmasını Değerlendiren Komisyonun verebileceği ilaç kullanım onayı sonrasında Çocuk Nöroloji kliniğinin uzman hekiminin de bu ilacı reçete etmesi gerekmektedir.

Tip 2 SMA hastalı olan kişiler solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünden dolayı bu ilacın olumlu bir etkisi bu tür hastalarda görülmemektedir. Zira Tip2 SMA hastalarının beyin fonksiyonlarında kayıplar oluşmuştur. Dolayısıyla bir umut olarak kullanılan bu ilacın ilk dört dozu SGK tarafından geri ödeme kapsamında değerlendiriliyor. Hastada olumlu değişim gözlenmiyorsa, fakat yine de diğer dozları kullanılacaksa bile ilacın SGK kapsamı dışında ilaç temin edilebilir.

Bu ilacın üreticisi olan firma Biogen’in resmi yetkilisi olan kişi yapmış olduğu açıklamada ilacın bugüne kadar yaklaşık on bin SMA’lı hastada kullanıldığını, bu hastaların yaş aralığının 3 aylık bebekler ve 80 yaşında kişiler olmak üzere her hastada rahatlıkla kullanılabildiğinin altını çizmektedir.

SMA Hastalığında Gen Tedavisi Mümkün Mü?

 

SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?
SMA İlaç Fiyatı Ne Kadar?

SMA hastalığının çocuğa geçiş nedeni ebeveynlerinden almış olduğu genlerdir. Gerek annede gerek babada SMA hastalığına neden olan SMN1 geninin mutasyona uğraması doğan bebeğin de SMA hastası olmasına neden olmaktadır. Fakat bir tarafta mutasyonlu bir gen tespit edilip diğer ebeveynde sağlıklı bir gen var ise bu kişilerin çocuklarında bu rahatsızlığın oluşma riski düşüktür. Kimi kişiler sadece SMA taşıyıcı olabilir. İşte bu nedenlerden dolayı kişilerin evlilik öncesi mutlaka SMA tarama testlerinden geçmesi gerekmektedir. SMA hastalığında gen tedavisi mümkün mü gibi sorularda sağlık platformlarında son dönemlerde araştırılmaktadır. Biz bu yazımızda gen tedavisinin mümkün olabileceğini söyleyebiliyoruz.

İsviçre’ye ait olan bir ilaç firmasının üretmiş olduğu Novartis şirketine bağlı olan ilaç nörolojik bozukluklar ve genetik anormalliklerin tedavisinde kullanılması için geliştirilmiştir. Dünyanın en yüksek rakamlı ilacı olarak lanse edilen ilaç gen tedavisi kullanılmaktadır. 2019 yılında FDA’dan onay almıştır. Bu ilaç SMA hastalarına tek doz olarak verilir. Fakat gen tedavisi ABD’de hangi tip SMA hastası olursa olsun 2 yaşından küçük çocuklara uygulanmaktadır. Avrupa ülkelerinde bu tedavi 13,5 kiloyu aşmayan bebeklere uygulanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.