Aklınıza Takılanlar

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

İçindekiler

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Şahmaran Hakkında

Şahmaran Hikayesi Akdeniz’in en çok bilinen hikayelerinden birisidir. Şimdilerde Netflix üzerinden dizisi yayınlanan Şahmaran hikayesinin gerçekliği çoğu insan için merak uyandırmakta. Netflix üzerinden yayınlanan Şahmeran dizisindeki hikâye her ne kadar fantastik bir hale getirilse bile gerçek hikayesi insanların ilgi odağı haline gelmiştir. Şahmaran yılanların şahı olarak bilinir. Sürekli olarak gizlenir çünkü ortaya çıkması halinde diğer yılanların zarar göreceği efsanesine inanılmaktadır.

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?
Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Şahmeran Ne Demektir?

Şahmeran kelime anlamıyla insan başlı yılan anlamına gelmektedir. Bazı rivayetlere göre bunun zararlı bir tarafı olduğu öne sürülmekle birlikte efsanenin doğruluğu tartışmaya açıktır. Doğu kültürü için Şahmeran efsanesi putlaştırılmış bir boyutta olup yılanı bir ‘’kut’’ olarak görmektedirler.

Şahmeran Hikayesi

Şahmeran’ın hikayesine göz attığımız zaman Tarsus’ta yeraltında yılanlar vardır. Bu yılanların adı Meran’dır. Dizide Maran olarak geçmektedir. Maranların kraliçesine Şahmaran denmektedir. Dizi de Şahmeran, Şahsu olarak ele alınmaktadır. Şahmeran alımlı genç ve güzel bir kadını temsil etmektedir. Onunla ilk olarak temas kuran Cemşab adlı birisidir. Efsaneye göre Cemşab’ın hiçbir şeyi yoktur. Tesadüf eseri keşfettiği bir mağarada güzel bir bahçe gören Cemşab, Şahmeran ile burada tanışır. Cemşab kendi hayatına geri dönmez ve o bahçede yaşamıştır. Şahmeran’ın güvenini kazanan Cemşab’ın hayatı tamamen değişmiştir.

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?
Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Uzun bir zaman sonra geri dönmek isteyen Cemşab döndüğünde Şahmeran’ın yerini söylemesi için zorlanmış. Cemşab Şahmeran’ın yerini söylemek zorunda kalmış. Şahmeran Hikayesi kitaplarda efsane olarak geçmektedir. Gerçekliği üzerinde insanlar makaleler yazmış, sunumlar hazırlamış olsa bile bir efsane olduğu gerçeğini değiştirmez. Fantastik bir hikâye olmasının yanında mantık dışı olan yerlere de sahiptir. Şahmeran, Cemşab’a;Beni toprak çanakta kaynatıp suyumu Vezire içir, etimi de Padişaha yedir” demiş. Böylece vezir ölmüş padişah da iyileşip Cemşab’ı veziri yapmış. Rivayete göre Şahmeran’ın öldüğünü yılanlar bilmemektedir ve öğrendikleri zaman Tarsus’u istila edeceklerdir.

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?
Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Şahmeran bir yılan hikayesinden fazlasıdır. Akdeniz bölgesi için bir efsane olan bu hikâye kendi kültürümüz içinde önemli bir yer kaplar. Mitler ve efsanelerin halk arasında abartılarak anlatıldığını hepimiz bilmekteyiz. Fakat Şahmeran İran kültürü için çok önemli bir yere sahiptir. O zamanlarda yaşayan insanlar dışında hikâyenin aslını kimse bilmemekle birlikte fantastik eklemelerin sonradan olduğu düşünülmektedir.

Efsaneler birebir gerçeği yansıtmaz. Nasıl ki Leyla ile Mecnunda olduğu gibi olayların fantastik tarafı var ise Şahmaran da bu denli karmaşık bir hikayedir. Çünkü Şahmaran’ın kendi bilgeliğini aktarması tamamen fantastik bir bölümdür. İlerleyen zamanlarda yılanların Şahmeran’ın ölümünden haberdar olup vereceği zararlar kısmı da eklemeli olduğu düşünülen bir yerdir. Fakat Şahmeran efsanesini dünyada bilmeyen insan sayısı çok az olmakla birlikte Doğu dünyası için önemli bir efsanedir. Netflix üzerinden yayınlanan Şahmeran dizisi de elbette izleyici talebine göre düzenlenmiş efsanenin hikayesini birebir olarak aktarmayan bir içeriktir.

Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?
Şahmaran Hikayesi Gerçek mi?

Doğru Nefes Alma Teknikleri Nelerdir? – 2023 ile ilgili olan makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizde önerilerinizi bizimle paylaşabilir, değerli yorumlarınızı makalemiz üzerinden iletebilirsiniz.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz. Sizde anlatmak isterseniz iletişim kutumuz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizden Gelenler kategorimizde sizlerde yer alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.