Aklınıza Takılanlar

Sabahattin Ali’yi Kim Öldürdü?

İçindekiler

Sabahattin Ali’yi Kim Öldürdü?

Sabahattin Ali’yi Kim Öldürdü?

Sabahattin Ali Türkiye çapında oldukça büyük bir üne sahip yazardır. Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan gibi popüler kitapların yazarı olan Sabahattin Ali çok erken yaşta vefat etmiştir.

İyi bir yazar ve şair olan Sabahattin Ali o dönem içerisinde yazmış olduğu kitaplarla birçok dergide de yer alan bir yazardır. İyi bir aileye sahip olmakla birlikte çoğu sol destekçisi tarafından da desteklenmektedir. Fakat yazarın kafasında Avrupa’ya gitmek vardır. O süre içerisinde yasal yollarla gidemeyeceği için yasal olmayan kaynaklarla kaçmaya çalışması da bütün gazetelerde büyük manşetler ile belirtilmiştir. Suriye sınırını düşünen Sabahattin Ali kendisini dışarıya çıkarabilecek bir şebeke ile anlaşır.

Sabahattin Ali'yi Kim Öldürdü?
Sabahattin Ali’yi Kim Öldürdü?

Başta üç kişi iken bir kişi son anda vazgeçer. Yazar ve katili beraber yola çıkarlar. Kızını ve eşini Halet Çambel’le emanet ederek 31 Mart sabahı bir süre önce satın alıp nakliye işi yaptığı kendi kamyonu ve güya Bulgaristan’a kaçırmak için ona rehberlik edecek Ali Ertekin’le birlikte yola çıkarlar. Yanına sadece küçük bir çanta almıştır. Kırklareli’nde peynir alma bahanesiyle kamyon şoförünü şehir merkezinde bırakarak orman yoluna vurmuşlar. Sonrası Sabahattin Ali’den bir daha haber alınamamış. Cesedini köylüler Ocak 1949’da buldular. Kafası taşla ezilerek öldürülmüş Ali’nin çantası da yanındadır. Çantadan Puşkin romanı ile kendisine yazılmış mektuplar bulunmuştur.

25 Şubat 1907’de doğan yazar 41 yıllık yaşamı sonucu Kırklareli’nde vefat etti. Yolculuğa hazırlanan Sabahattin Ali Bulgaristan’a gitmek için yola çıktığı sırada suikasta kurban gitmiştir. Bilinen hikâyeye göre Avrupa’ya kaçmak isteyen yazarın o dönem hükümet ile de problemleri bulunmaktaydı. Sabahattin Ali’ye eşlik edecek kişi Ali Ertekin’di. Ertekin’in ifadesine göre Sabahattin Ali Avrupa’ya kaçarak Türkiye içerisinde devrim ihlalleri yapacağını yolculuk esnasında anlatmıştı. Ali Ertekin milli hislerine yenik düştüğünü anlatırken, Ertekin’in o dönemki Millî İstihbarat Teşkilatı içerisinde yer alıp almadığı halen tartışma konusudur.

Sabahattin Ali'yi Kim Öldürdü?
Sabahattin Ali’yi Kim Öldürdü?

 

Bulgaristan’a adam kaçıran bir şebekeye mensup olan Ertekin cinayetin ardından yakalandı. Sabahattin Ali’nin cesedi bir tarlada çoban tarafından bulunmuştu. Ertekin 4 yıl hapis yattıktan sonra serbest kaldı. Ölümü üzerine birden fazla teori ortaya atılmıştır. Bazı kişilere göre Sabahattin Ali emniyet ile anlaşma yapmıştır. Sabahattin Ali’nin yakın çevresi ise bu konuyla ilgili net bir açıklama yapamamış ve 2023’de bile bu konu net bir sonuca kavuşmamıştır. Sabahattin Ali’nin ölümü arkasında sağ sol çatışmalarını, o dönemki eleştiriye kapalı devlet biçiminin yansımalarını da görebiliriz.

Ölümü üzerinden geçen yıllara rağmen hiçbir şekilde netliğe kavuşamayan cinayet için tutuklanan kişinin erkenden serbest bırakılmasıda insanların kafasında farklı soru işaretleri oluşturmaktadır. Sabahattin Ali’nin ailesi yıllar sonra bu ölümün perde arkasını araştırmak istese bile bir sonuca varamamıştır. Olayın üzerinden yıllar geçtikçe olayın içinde ki kişilere dair bilgiler belirsizleşmiş ve olayın üstü kapanmıştır.

 

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu? ile ilgili bilgilendirici yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Siz değerli okuyucularımız da bu şekilde anonim paylaşımlarda bulunabilir. Farklı konuları anlatabilir, kendi yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Siz olduğunuz sürece var olduğumuz bu platformda sizlerle beraber yürüyeceğiz. Bizleri Sosyal Medyadan da takip etmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.