Aklınıza Takılanlar

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu?

1895 yılında inşa edilen Pera Palas’ın çok özel bir geçmiş hikayesi bulunmaktadır. Osmanlı binaları dışında o dönem elektrik ve su verilişi oldukça zor iken o dönem Pera Palas’a bütün imkanlar verilmişti.

İçindekiler

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu?

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu?

1895 yılında inşa edilen Pera Palas’ın çok özel bir geçmiş hikayesi bulunmaktadır. Osmanlı binaları dışında o dönem elektrik ve su verilişi oldukça zor iken o dönem Pera Palas’a bütün imkanlar verilmişti. O dönem yüksek tabakadan müşteriye ev sahipliği yapan otelin aslında kuruluş amacı yüksek tabaka seçkin müşterileri memnun etmek ve yolculukları sonucunda rahat ettirmekti.

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu
Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu

Avrupa standartlarında olan otel dönemine göre oldukça özel bir oteldir. İstanbul için önemli gir hizmet değeri taşımaktadır. Günümüzde de insanlar Pera Palas’ın hikayesi üzerine filmler yapmış ve romanlarda adını geçirmiştir.

Pera Palas’ta ATATÜRK

Atatürk Pera Palas Otelde oldukça zaman geçirmiş ve kendi misafirlerinin de konaklamasını sağlamıştır. Hatta Atatürk’ün konakladığı oda şu an müze olarak faaliyete açılmıştır. 101 numaralı odanın Atatürk’ün sevdiği renklere boyatılması da otelin tarihine verdiği özeni göstermektedir. Odanın içerisinde Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları, kitapları bulunmaktadır. İlk resim sergisi ve yılbaşı balosu da Pera Palas’ta gerçekleştirilmiştir.

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu
Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu

Birçok İlke Ev Sahipliği Yapan Pera Palas

Birçok ilke ev sahipliği yapan otel günümüzde de etkinlikler için gözde bir tercihtir. Pera Palas köri baharatının ilk kez kullanıldığı mutfağa da ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü polisiye yazarı Agatha Christie de bu otel ile özdeşleşen insanlardan bir tanesidir. Hatta bir rivayete göre yazarın 11 günlük kaybında bu otelde olduğu iddia edilmektedir. Ölümünden sonra adada bulunan anahtar üzerine farklı teoriler ortaya atılmış ama somut bir sonuca ulaşılamamıştır. Aynı zamanda yurtdışından gelen yabancı konuklar için önemli bir ziyaret yeridir. Akın akın ziyaretçisi olan otelde genellikle kalacak yer bulmak zordur. Önceden rezervasyon sistemi ile faaliyetine devam etmektedir. Bu kadar talebin olmasında geçmiş kültürel sermayesinin de katkısı oldukça büyüktür. Bir otelden ziyade insanların çoğu müze olarak görmektedir.

Pera Palas’ın İstanbul’daki Önemi

Pera Palas İstanbul için önemli bir hazine değerindedir. Hem geçmiş tarihi hem de İstanbul’u ziyaret eden yabancılar için iyi bir konumdur. Atatürk ile bağlantısı ve yabancı gezginler ile ilgili hikayeleri, bazı kitaplara konu olması oteli değerli yapmaktadır.

Pera Palas otel, Livaneli’nin Serenad kitabında da kendisine yer edinmektedir. Osmanlı zamanından itibaren bugüne dek güncelliğini koruması, turizm faaliyetleri içerisinde ziyaret edilebilecek güzel bir yer olması İstanbul için onu kıymetli yapar. Dışarıdan bakıldığında insanlar için bir otel sadece konaklama olarak görülür iken Pera Palas dönemi içerisinde bir yenilik olarak ortaya çıkmıştır. Hem tarihi izleri hem müşteri ilişkileri açısından saygı değer bir konuma sahiptir.

Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu
Pera Palas Otel Nasıl Kuruldu

Tarihi süreç içerisinde eskiyen bir bina olmasına rağmen restorasyon sürecinde çok fazla değişiklik yapılmamış ve egzotik havasına zarar verilmemiştir. Müze olarak kullanılan alanlara eklemeler yapılmış fakat yapay bir görünüm vermekten uzak durmuşlardır. Sadece bir otel olarak faaliyete başlayan bir yerin sonrasında kültürel bir miras olarak kalmasında kendi içinde bulunduğu zamanın ötesinde olmasının etkileri vardır. Kendi sürecine göre bir saray gibi inşa edilen otel şimdilerde modern dünyanın geçmişe açılan bir kapısı gibi durmaktadır.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz

Doğru Nefes Alma Teknikleri Nelerdir? – 2023 Makalemizi Okumak İçin Tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.