Aklınıza Takılanlar

Paralel Evren Mümkün Mü?

İçindekiler

Paralel Evren Mümkün Mü?

Paralel Evren Mümkün Mü?

 

Modern dünya içerisinde evren araştırmalarının son olarak en güncel konusu paralel evrendir. İçinde bulunduğumuz evrenin dışında başka bir evrenin varlığı ve bu evrene geçişin mümkün olup olmadığı tartışmaları devam etmektedir. Çoklu evren kavramı ilk olarak 1970’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Astronomi, din, psikoloji ve matematik gibi alanlar paralel evren ve çoklu evren konularına eğilmektedir. Çoğu kuramcı paralel evrenin fizik biliminin konusu olduğunu iddia etmektedirler.

Paralel Evren Mümkün Mü?
Paralel Evren Mümkün Mü?

Bu zamana dek yapılan araştırmalar paralel evren konusunda net bir sonucun ortaya çıkmadığını ele alır. Ortaya koyulan filmler ve diziler paralel evrenin mümkün olup olmadığı konusunda yeni tartışmalar ortaya koyarken elimizde somut bir kanıt yoktur. Paralel evrenin mümkün olup olmamasına dair ortaya çıkan iddialar arasında en güçlüsü paralel evrene geçişin ancak ışınlanma ile mümkün olacağıdır. İkinci iddia ise yapay zekanın bu durumu açıklayacak seviyeye gelecek kadar iyi bir yazılıma sahip olmasının beklenmesidir. Paralel evren, Çoklu evren teorisi ile aynıdır. Çoklu evren teorisini dikkate alabileceğimiz çok önemli noktalar vardır. Farklı evrenlerin olduğuna inanmak bilim için farklı araştırma konularının önüne açmıştır.

Paralel Evren Mümkün Mü?
Paralel Evren Mümkün Mü?

Çalışmalara bakıldığı zaman 2000’li yıllara kadar çok fazla bir şey söylenmemiş olsa bile Z kuşağının paralel evrene dair araştırmaları ve duyduğu merakta artmıştır. Evrenler arası geçişi konu alan Yıldızlararası filmi buna bir örnektir. Filmdeki karakter başka bir boyutta hayatını yaşamaya başlar ve yaşlanmamaktadır. Fakat babası gerçek dünya içerisinde olağan akışta yaş alır. Geri döndüğünde yaş olarak farklılıklara sahip olmakla birlikte zaman döngüsünün kırılmasını da görmüş oluruz. İçinde bulunduğumuz evrenin dışında başka bir evrende farklı bir hayat sürüyor olabiliriz. Uzmanları araştırmaya iten şey bunun nasıl mümkün olduğudur. Gerçeklik altımıza ters düşen en önemli detay ise başka bir evrende aynı karakterde olup olmayacak olmamızdır.

Paralel Evren Mümkün Mü?
Paralel Evren Mümkün Mü?

 

2007 yılında Nobel Ödülü’ne layık görülen Steven Weinberg, Çoklu Evrenler Teorisi’nin önemini şöyle vurgulamıştır:

‘’Eğer çoklu evrenler gerçekse, Büyük Patlama çerçevesinde geliştirdiğimiz standart model içindeki kuark kütlelerinin ve diğer sabitlerin hassas değerleri hakkında rasyonel açıklamalar bulma ümidimiz lanetlenmiş demektir; çünkü bu değerlerin hepsi, çok sayıda evrenden, hasbelkader içinde yaşadığımız evrene ait şans eseri ortaya çıkmış değerler olacaktır. ‘’

 

Kuantum çerçevesinde paralel evrenlere baktığımızda birden fazla sonuç ortaya çıkmaktadır. X bir olayın sonucu daha farklı neticelenebilirdi. Öyleyse bu durumda neden sonuç ilişkisinde sonucumuz paralel evren teorisine göre birden fazla sonuca çıkmaktadır.

Paralel Evren Mümkün Mü?
Paralel Evren Mümkün Mü?

Türkiye üzerinden örnek vermek gerekir ise, şu an herhangi bir yerde yangın çıktığında başka bir evrende yağmur yağıyor olabilmektedir. Ya da bir çocuk doğarken aynı çocuk paralel evrende doğuyor olabilmektedir. Bu karşıtlık ancak paralel evrenlerin farklı zaman dilimlerini kapsaması ile mümkün olabilir. Bilimsel olarak paralel evrene dair somut bir örneğe rastlayamayız.

 

Astral Seyahat Nedir? ile ilgili olan makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizde önerilerinizi bizimle paylaşabilir, değerli yorumlarınızı makalemiz üzerinden iletebilirsiniz.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz. Sizde anlatmak isterseniz iletişim kutumuz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizden Gelenler kategorimizde sizlerde yer alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.