Başarı Hikayeleri

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

İçindekiler

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Mark Hughes Kimdir?

Mark Hughes, 1956 senesinin 1 Ocak günü Kaliforniya’da dünyaya geldi. Hughes’ın annesi ve babası Mark 14 yaşındayken ayrıldılar ve mahkeme Mark’ın velayetini annesine verdi. Hughes’un annesinin duygusal sorunları vardı. Annesine yapılan sosyal yardım ödemeleri sayesinde hayatta kaldıkları biliniyordu. Hughes 18 yaşında geldiğinde maalesef annesini kaybetti. Ölümünün sebeplerinin diyet hapları ve bunlarla beraber alınan fazla miktarda alkolün olduğu anlaşıldı. Mark’ın annesi için uyku hapları ve amfetaminler obeziteyle ve stres ile mücadelenin en bilinen yoluydu. Fakat bu yolun sonucunda Hughes annesini kaybetmişti. Annesinin erken yaşta ölümü ve ölüm şekli Mark Hughes için bir dönüm noktası oldu. Annesinin ölümünün Mark’ın hayatındaki etkisi son derece düşündürücü.

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?
Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Mark Hughes, 1980 senesinde Herbalife firmasını 24 yaşındayken kurdu. Hughes pazarlamasını ve satışını yaptığı bu ürünlerin ve sistemin ortaya çıkışını annesine bağlıyordu. Annesinin erken ölümünü kötü beslenmesine ve kilo vermeye yönelik sağlıksız bir programa bağladığını belirtiyordu. Annesini bu sebeplerden kaybeden Mark artık başka anneler ölsün istemiyordu. Aslında, bunu annesinden aldığı bir miras olarak görüyordu. Şirketin temel hedefleri sağlıklı bir kilo verme ve alma süreci ile birlikte bu süreçte kullanılan ürünleri pazarlamak olarak ifade edilebilir. Ayrıca, dünyanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olduğunu söylemek yanlış bir ifade olmaz. Mark’ın ilk ürünü protein ağırlıklı bir üründü.

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?
Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Bu ürünü arabasının bagajından satmak için yola koyuldu. Çok süre geçmeden ürünlerini pazarlamak için farklı planlar gerçekleştirmesi gerektiğini düşündü. Bunun üzerine bu düşüncesinden kısa bir süre sonra bir doğrudan pazarlama planı geliştirdi. Bu satış planı, yerel ürünleri yerel seviyeden arkadaşlarına, ailelerine ve hatta komşularına satmayı teşvik eden bir pazarlama planıdır. Şirketin sloganı da bulunuyor. Slogan “Kilonu kontrol et, yolunu benden öğren.” Herbalife gelirini kısa bir zamanda 2 milyon dolardan fazlaya çıkardı. 1990’lı senenin başlarında Herbalife şirketinin senelik geliri 1 milyar dolara kadar ulaştı. Şirket yine bu yıllarda borsaya açılmak istedi ve 1996 senesinde NASDAQ üzerinden halka açıldı.

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?
Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Mark Hughes ve Tutkuları

Mark’ın Herbalife hissesi onun zenginlik kaynaklarından biriydi sadece. Farklı alanlara da ilgisi vardı genç girişimcinin. Seneler boyunca gayrimenkul yatırımlarına önem veren Mark bu alanda da ayrı bir tutkuya sahipti. 2000 yılına geldiğimiz zaman sahip olduğu emlak portföyü yalnızca kuzey bölgesinde 100 milyon dolardı. Bu oldukça yüksek bir meblağ olarak karşımıza çıkıyor. 25 milyon dolar değerindeki Malibu sahil malikanesi emlak yatırımlarından biri olarak örnek gösterilebilir. Ayrıca, Mark Hughes kadınlara karşı ayrı bir tutkuyu bünyesinde barındırıyordu. Mark için güzellik kraliçelerinin diğer kadınlara göre ayrı bir yeri vardı. Bunu yaptıkları evliliklerden anlayabiliriz. Mark Hughes yaşamı süresince birbirinden farklı dört güzellik kraliçesi ile evlendi. Bu evliliklerinden olan oğlu Alex Hughes 1992 senesinde doğdu.

Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?
Mark Hughes Kimdir?, Herbalife Nutrition Nasıl Kuruldu?

Mark Hughes’in Ölümü ve Sonrası

Mark Hughes çok erken bir yaşta 2000 senesi 21 Mayıs sabahı yatağında ölü bulundu. Mark gerçekten çok gençti, öldüğünde sadece 44 yaşındaydı. Kaderinin annesi ile benzer olması oldukça şaşırtıcı aslında. Mark’ın ölüm nedeninin alkol ve antidepresanların kötü bir karışımı olduğunu düşününce şaşırmamak mümkün değil adeta. Çünkü, annesini benzer şekilde kaybeden Mark, başka anneler de aynı şekilde ölmesin isterken benzeri şekilde kendisi hayata veda etmişti. Herbalife Nutrition şirketi günümüzde hemen hemen 4,5 milyon bağımsız distribütörü ve üyeden meydana gelen bir insan ağıyla beraber 95 ülkede faaliyet göstermektedir. Şirketin geliri 2020 verilerine göre 5.54 milyar dolar olarak ifade edilebilir.

 

Getir Nasıl Kuruldu? ile ilgili bilgilendirici yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Siz değerli okuyucularımız da bu şekilde anonim paylaşımlarda bulunabilir. Farklı konuları anlatabilir, kendi yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Siz olduğunuz sürece var olduğumuz bu platformda sizlerle beraber yürüyeceğiz. Bizleri Sosyal Medyadan da takip etmeyi unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.