Başarı Hikayeleri

Getir Nasıl Kuruldu?

İçindekiler

Getir Nasıl Kuruldu?

Getir Nasıl Kuruldu?

Nazım Salur, insanlara üç dakika içerisinde taksi gönderebiliyorsak ihtiyacımız olan diğer ürünleri de tüketicilere on dakikada ulaştırmayalım düşüncesiyle yola çıktı. Bu çıkış noktası Getir’in kurulmasının ana felsefesini oluşturdu. Getir bu felsefe ile 2015 senesinin temmuz ayında kuruldu. 2019 senesinin ikinci yarısına geldiğimizde Getir, sipariş sayılarını iki kata çıkardı. 2019 senesinin aralık ayında hemen hemen 1,5 milyon adet siparişe ulaşıldı. Yine aynı senenin sonunda yıllık satışlardan toplamda 120 milyon dolar gelir elde edildi. Bu başarı Getir’i daha iyi bir seviyeye taşıdı.

Getir Nasıl Kuruldu?
Getir Nasıl Kuruldu?

Getir ve Yurtdışı Pazarı

Getir, 2021 seviyesinde Getir Londra pazarına girdi. Getir yine aynı senenin mayıs ayında Amsterdam’a, haziran ayında da Paris ve Berlin pazarına girdi.  2021 senesinin temmuz ayında Getir İspanya ve İtalya sınırlarında hizmet vermeye başladı. Bu ülkelerde hızlı market teslimatı için bir uygulama başlattı.   BLOK şirketinin hepsini satın alarak bir büyüme hamlesi başlattı. Hatta BLOK adını Getir olarak değiştirdi ve Portekiz’de hizmet vermeye başladı. Ayrıca Getir, araç hizmeti vermeye de başladı. MOOV’un hisselerinin yüzde yetmiş beş oranındaki payını satın alarak bu hizmet grubuna giriş sağladı. Bu giriş Rekabet Kurumu’nun onayı ile 23 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşti. Aynı zamanda Getir, 9 Aralık 2022 tarihinde Alman rakibi olan Gorillas firmasını 1.2 Milyar dolar karşılığında satın aldı.

Getir Hizmetleri

Getir, GetirBüyük, GetirYemek, GetirÇarşı ve GetirSu başlıca hizmetler olarak söylenebilir. GetirBitaksi, GetirAraç ve Getirİş diğer hizmetlerdendir. Getir, GetirSu ve GetirBüyük bir süpermarketin paket servisi gibi çalışıyor. Belirli bir paket servis ücreti ile hizmet veriliyor. Aynı zamanda çeşitli kampanyalar ile tüketicilerin kazancına yönelik fırsatlar sunuluyor. Bu fırsatlar zaman zaman kişiye özel olabiliyor.  GetirBitaksi de taksi ile müşteriyi buluşturan güvenli bir uygulama. Firmalara aracı olan Getir burada da müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutuyor. Gerekli denetimleri daha hassas bir şekilde gerçekleştiriyor. Aynı zamanda verdiği GetirAraç hizmeti ile beraber taksi kullanmak istemeyen müşterilerine araç kiralama fırsatı sunuyor. Bu hizmeti ile birlikte araç kiralama sektöründe bir pazarı elinde bulunduruyor. Müşterilerinin gereksinimlerini önceden belirleyerek buna göre arz oluşturan Getir başarılı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Getir Nasıl Kuruldu?
Getir Nasıl Kuruldu?

Getir mahalle esnafını da bünyesinde bulundurarak onlarla çeşitli anlaşmalar yapıyor. Müşteri ile esnafı GetirÇarşı ve GetirYemek bünyesinde buluşturuyor. Bu anlaşmalar ve kampanyalar ile esnafın müşteri ağının genişlemesine katkı sağlıyor. Müşteriler için de çeşitli kampanyalar yapılıyor. Bu yüzden müşterilerin Getir uygulaması ile sipariş vermesi teşvik ediliyor.

Getir Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Getir uygulamasını Google Play Store veya İOS App Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirmeniz gerekiyor. Sonrasında istenen bilgileri girerek kaydoluyorsunuz. Uygulamaya girerken konum bilginizi açarak konumunuzu Getir ile paylaşmanız gerekiyor. Konumuzu ve adresinizi girdikten sonra size uygun olan hizmeti seçmeniz gerekiyor. Bu seçimden sonra konumunuza göre yönlendiriliyorsunuz. Alışverişinizin ödeme şekli kullandığınız hizmete ve kampanyaya göre farklılık gösterebilir. Bu ödemeleri internet üzerinden gerçekleştirmek genel olarak kampanyalardan faydalanmanızı sağlar. Birçok insan bu sebepten dolayı Getir uygulamasını kullanmayı seçiyor.

getir decacorn

Getir sponsorluklara da çok önem veriyor. Türkiye’de üç büyüklere sponsor olan Getir yurtdışında da Tottenham kulübüne sponsor olarak adından söz ettirdi. Getir yedi yıl gibi kısa sürede aldığı yolla beraber gelecek vaat eden bir girişimcilik projesi olarak varlığını sürdürüyor. Belki de Getir’i daha küresel bir Türk markası olarak görebiliriz. Getir bu pazar potansiyeli ve gücü ile birçok Türk firmasına da örnek olabilir.

İbrahim Akman Başarı Hikayesi için Tıklayın 

Sizlerde okumak istediğiniz diğer başarı hikayelerini bizlere iletebilirsiniz. Biz sizler için en doğru şekilde anlatmak için buradayız. Kendi yaşanmışlıklarınız veya başarılarınızı anlatmak isterseniz hem sosyal medya hem de sitemizdeki iletişim kutusu üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. İnteraktif bir şekilde ilerlemeye başlayacağımız platformumuzda, siz değerli okuyucularımızı da ön planda tutmak istiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.