Aklınıza Takılanlar

Cimrilik mi? Tasarruf mu?

İçindekiler

Cimrilik mi Tasarruf mu?

Cimrilik mi Tasarruf mu?

Bu iki kavram, cimrilik ve tasarruf toplumumuzda sık sık yanlış değerlendiriliyor ve karıştırılıyor. Oysa birbirinden farklı iki kavram olduklarını söyleyebiliriz. Bu noktada bir açıklama yaparak bir ayrım sağlamalıyız. Örneğin, cimrilik bir eylemi maddi ya da manevi olarak gerçekleştirme gücü varken bunu yapmayan kişilere özgü bir özelliktir. Yani eylemini yapabilme özgürlüğü varken bunu tercih etmeyen kimselere cimri denebilir. Tasarruf ise ihtiyaç dışında kalan maddi ve manevi birikim olarak ifade edilebilir. Cimrilik zaten hemen kendini belli eden bir negatif enerji verir. Cimri insanlar toplumda hemen dikkat çekerler. Tasarruf ise öğretici bir enerji ile pozitif hava katar. Bu havayı karşınızdan aldığınız olumlu enerji ile hissedersiniz. Bunu hissetmek için özel bir şeye ihtiyaç duymazsınız.

Cimrilik mi, Tasarruf mu
Cimrilik mi, Tasarruf mu

Cimriliğin ve Tasarrufun Gelirle İlişkisi

Gelirlerin cimrilik ve tasarruf eşikleri ile doğrudan ilişkisi vardır. Çünkü genellikle insanlar gelirleri ölçüsünde harcama yaparlar. Bu harcamalar da yerini bazen cimriliğe bazen de tasarrufa bırakır. Her insanın bir cimrilik, tasarruf ve harcama eşiği bulunur. Bu eşikler sınır noktalar olarak ifade edilebilir. Bu sınırların aşıldığı noktada geçişkenlikten söz edilir. Fakat bu geçişkenlik son zamanlarda oldukça azaldı. Çünkü orta gelirli insanlar gittikçe fakirleşiyor. Fakirleşen insanlar temel ihtiyaçlarını karşılarken zorlanmaya başladılar. Bu yüzden de insanlar temel ihtiyaçlarını bile en alt maliyete indirerek tasarruflar oluşturmaya çalışıyor. Bu da hareket alanlarını kısıtlıyor ve insanlar eylemlerinde sabit kalıyor. Orta ve dar gelirli insanlar için tasarruf kavramı bütünüyle anlam değiştirmiş bir halde karşımıza çıkıyor.

Cimrilik mi, Tasarruf mu
Cimrilik mi, Tasarruf mu

Bu durum yüksek gelirli insanlar için de farklı seyredebilir. İnsanların gelirleri çok yüksek olsa da paylaşımcı bir ruha sahip olmadıkları için tasarruf adı altında cimrilik yapabilirler. Örneğin, iş insanları yaptıkları yardımlarla övünürler fakat insanlar burada yapılan yardımın miktarına odaklanır. Bu noktada toplam mal varlığının yapılan yardıma oranı da belirleyici bir göstergedir. Tabii herkes bunu gönlünden geldiği gibi yapmalıdır. Fakat ayrımın net anlaşılması için örneklerin varlığı çok kıymetli.

Çocuklarda Cimrilik ve Tasarruf Bilinci

Çocukların eğitimi bir toplum için çok önemlidir. Çünkü gelecek neslin yetişkinleri şimdinin çocuklarıdır. Cimrilik ve tasarruf da çocukların paylaşımcı olup olmamaları için belirleyici iki özelliktir. Cimrilik aşılanan bir çocuk paylaşımcı olmaz. İhtiyacı olmayan eşyalarını bile çevresi ile paylaşmak istemez. Burada bazı anne ve babalar haliyle çocuklarına bunu yaptırarak tasarrufu öğrettiklerini düşünebilirler fakat yanılırlar. Çünkü tasarruf kendi içerisinde bir paylaşım barındırır. Tasarruf, şimdiki zamanını gelecekle paylaşmaktır. Çocuk yaşta bu ayrımın yapılması geleceğimiz için kıymetlidir. Ayrıca tasarruf bilincine sahip çocukların sorumluluk bilincinin geliştiği söylenebilir. Cimrilik ise sorumluluğu törpüler ve yerini zamanla bencilliğe bırakır.

Cimrilik mi, Tasarruf mu
Cimrilik mi, Tasarruf mu

Cimrilik Testi

Bu test ile birlikte bu iki kavram arasındaki ilişkiye farklı bir açıdan yaklaşacağız ve aslında hepimizin kendini sorgulamasını sağlayacağız. Bu test sonucunda bilimsel bir veriye ulaşamıyoruz fakat kendimizi sorgulayabiliyoruz. Gelirimizin ne kadarını temel ihtiyaçlarımıza harcadığımızı düşünerek bu teste başlayabiliriz. Sonrasında eğer paramız artıyorsa testimize devam edebiliriz. Artan paramız olduğunu varsayalım.

Cimrilik mi, Tasarruf mu
Cimrilik mi, Tasarruf mu

Artan paramızı genellikle tasarrufa yönlendiririz. Artan bu paraya bizden daha fazla ihtiyacı olan birini gördüğümüzde nasıl davrandığımızı düşünelim. Tam bu noktada bir sorgulamaya girerek testimizi sonuçlandırabiliriz. Bilimsel olmasa da ulaşmamız gereken noktaya ulaştık neredeyse. Bu testin tek doğru bir sonucu yok. Önemli olan bu noktada kendimizi sorgulama cesaretini gösterebilmektir. Bu sorgulama sonucu en doğruya kendimize en uygun olan doğru ile yaklaşmaktır. Bunu başarabilmek insanı vicdanı rahat ve hür bir insan yapar.

Kolay Yoldan Para Kazanma Yolları – 2023 ile ilgili olan makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sizde önerilerinizi bizimle paylaşabilir, değerli yorumlarınızı makalemiz üzerinden iletebilirsiniz.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz. Sizde anlatmak isterseniz iletişim kutumuz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizden Gelenler kategorimizde sizlerde yer alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.