Sizden Gelen Hikayeler

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

İçindekiler

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Neden bilmem ama artık başarmak için dibi görmem gerektiğinin farkındaydım. Ne zaman bir yola çıksa insan, aklında olanların pat diye olmasını, hemen istediği noktalara gelmeyi düşünür. Düşünce ile hayat nedense bir türlü tam olarak birbirini tamamlamıyor. Hayatta adım atarken kafamıza takılanlar günün sonunda bizleri çıkmaza sokarken, hayattan bunalıyoruz bazen de neden diye bağırıyoruz içimizden. Başarmak bir işe girmek mi?

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?
Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Başarmak bir yola çıkmak mı? ya da ne için başarmak istiyoruz. İyi bir gelecek mi, ailemizin bizimle gurur duyması için mi yoksa kendimizi tatmin etmek için mi?

Herkes iyi bir geleceği olsun ister

İyi bir geleceği planlarken gelecekten beklentilerimizi bilmemiz gerekiyor. Ne bekliyoruz gelecekten neden büyüyoruz ve büyüdükçe sorumluluklarımız artıyor. Neredeyse herkesin aklındaki o düşünce ”keşke bebekliğimize dönebilsek”. Çok mu güzeldi bebekliğimiz? Ağlamak ya da kendimizi bilmemek çok mu güzeldi? Tabii hissetmediğimiz için güzel gibi geliyor düşününce fakat asla öyle değil. Bazen sadece isteyerek olmaz başarmak denilen o olay kurgusu. Başarmak için bazı zorlukları aşmak sonrasında belli bir düzen çerçevesinde ilerlemek gerekiyor. Başarmak denilen olay kurgusu aslında insanın kendini tatmin olmuş hissiyatıdır. Herkes için farklıdır başarmak.

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?
Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Kendimi nasıl tatmin ederim?

Çok istediğiniz bir şeyi düşünün. Onu elde etmeyi bir başarı olarak gördüğünüzü. Çok istediğiniz şeyi elde etmek için ne yapmanız gerektiğine karar verip çalışmalara başlayın. Araştırmalar yapın ya da maddi bir şey ise para kazanmak için elinizden geleni yapın. Yavaş yavaş tatmin olma yolunda ilerlediğinizi hissetmeye başlarsanız eğer artık o yola çıkmış bulunuyor olacaksınız. Yapmanız gereken şey başarmaksa eğer hedefinize doğru giderken tatminlik seviyenizi sürekli kendi içinizde ölçün. İstediğiniz şeyi elde ettiğinizde gerçekten tatmin olacak mısınız? Daha fazlasını mı isteyeceksiniz yoksa başardım deyip devamlılığı gelmeden bırakıp gidecek misiniz?

Başarmak için devamlılık gerekir

Başarmak için devamlılık şarttır. Başarınızı koruyamadıktan sonra tatmin olmak anlamsızdır. Örneğin bir telefon almayı kendinizde bir başarı olarak gördüğünüzü varsayalım. Bir şekilde çalışıp o telefonu aldınız peki ya sonra ne olacak. Bir üst sürümü geldiğinde onu almak isteyeceksiniz. Almalıyım bunu başarabilirim diyeceksiniz.

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?
Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Fakat zamanında bunun bilince olarak giderseniz aslında asla tatmin olamayacağınızı ve sürekli daha fazlasını isteyeceğinizi bilmelisiniz.

Hayatta böyle işte iş yerinde üst kademelere geçersiniz, neden daha üstü olamıyorum dersiniz. Ya da bir girişimi başarmışsınızdır fakat neden daha farklı sektörlere de girmiyorum dersiniz. Bu durum hep bu şekilde devam eder aslında. Bir çıkmaza sokar bir süre sonra. Fakat kendini bilen insanlar için bu çok daha farklıdır. Başarının devamlılığını sağladıktan sonra devam eden tatminlik duygusu geçmeden rahat biz yaşam sürebilir o insanlar.

Şimdi bir yola çıkma zamanı

Anlattıklarımın ardından yolun başlangıcı, artık dibi görmeye yaklaşıyoruz. İşsizlik belki de o en dip nokta şimdi ne yapacağım düşüncesi. Farklı sektörlere eğilme durumu vesaire hepsi üst üste gelen karmaşık duygular. Farklı yollara eğilim ne kadar mantıklı? Tam olarak bilgimin olmadığı konularda ne yapabilirim, nasıl o başarıya ulaşabilirim. Bu düşüncelerden kendimi soyutlamam gerekiyor fakat başaramıyorum. Belli bir mesai saati ile mi çalışmam lazım emeklilik yaşı bu kadar yüksek iken ömrümü çalışmaya mı adamalıyım diye düşünmekten kafayı yemek üzereymiş gibi hissediyorum kendimi. Farklı yollar deniyorum, zamanla rayına oturacak belki de.

Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?
Başarmak İçin Dibi Görmek Mi Gerekir?

Emeklilik için sekiz beş çalışmayacağım farklı yollar. İnsanların inanmasının güç olduğu o yollardan bahsediyorum. Herkesin ha deyip de başaramayacağı o yollara kafa patlatıyorum son zamanlarda bir umut hayata tutunma çabası işte. Ne olursa olsun başaracağım, yüksek motivasyon ile çalışmalara devam edeceğim. İleride bu yazıyı güncelleyip nasıl kendimi tatmin ettiğimi ve başardığımı anlatacağım sizlere.

 

Siz değerli okuyucularımız da bu şekilde anonim paylaşımlarda bulunabilir. Farklı konuları anlatabilir, kendi yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Siz olduğunuz sürece var olduğumuz bu platformda sizlerle beraber yürüyeceğiz. Bizleri Sosyal Medyadan da takip etmeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.