Başarı Hikayeleri

Ay Yapım Girişiminin Sahibi Kerem Çatay Kimdir? (2023)

İçindekiler

Ay Yapım Girişiminin Sahibi Kerem Çatay Kimdir? (2023)

 

Ay Yapım girişiminin sahibi Kerem Çatay, hayat hikayesi ve başarısı en çok merak edilen girişimciler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin büyük başarılar elde etmiş ve girişimiyle birlikte oldukça iyi konuma erişmiş girişimcilerinden Kerem Çatay hakkında internette bolca araştırma yapılmaktadır. Çatay, 2005 yılında Ay Yapım medya yapım şirketini kurmuş ve kısa sürede televizyon dünyasında büyük bir ün kazanmıştır.

Ay Yapım, kurulduğu yıllarda ilk iş olarak “Çalınan Ceset” yapımını üstlenmişti. 2005 yılında kurulmasının ardından Kerem Çatay’ın ve o zamanlar temelini attığı girişimi olan AyYapım’ın televizyon dünyasında en tepeye tırmanmaya başlamasının yansımaları ise 2006 yılında görüldü. Ay Yapım, 2006 yılında Reşat Nuri Güntekin’e ait romanlardan biri olan Yaprak Dökümü uyarlamasını ekranlara vermeye başlamıştı. Yaprak Dökümü dizisi büyük bir ilgiyle karşılanmış, o zamanlardan beri adı bilinen ve tanınan diziler arasında yerini korumuştur.

Ay Yapım Girişiminin Sahibi Kerem Çatay Kimdir?
Ay Yapım Girişiminin Sahibi Kerem Çatay Kimdir?

Bunun yanı sıra yine yapımında Ay Yapım‘ın imzası yer alan ve Türkiye’de o zamanlar neredeyse herkesin mutlaka takip ettiği Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe gibi diziler de Ay Yapım’ın ünlenmesine ve bulunduğu konuma erişebilmesine önemli ölçüde katkı sağladı. Özellikle Yaprak Dökümü ve Aşk-ı Memnu, Türkiye’nin o zamanlardan beri yapılan en iyi yapımları arasında görüldü. 2006 yılında başlayan bu ilgi çekici yayın serüveni, arka arkaya yayın vermesinin ve tüm Türkiye’nin ilgi odağı haline gelmesinin ardından 2008 yılında Ay Yapım ve kurucusu Kerem Çatay‘ı 34 Milyon liraya varan ciroyla birlikte adeta zirveye taşımış oldu.

Kerem Çatay, bu başarılarla yetinmeyip yeni girişimler ve yeni riskler için çalışmaya devam etme kararı almıştı. 2009 ve 2010 yıllarında, küresel krizin hakim olduğu ve belirsizliklerle dolu zamanlar içinde “Ezel” ile “Samanyolu” gibi harika yapımların da öncüsü olmuştu. Ramiz Karaeski, Ezel Bayraktar karakterlerinin hala günümüzde izlerinin canlandığına bakıldığı zaman, Çatay’ın bu girişimlerinin başarı boyutu gözler önüne gelmektedir. Ayyapım, yeni girişimler için adeta bir örnek ve yol gösterici değeri taşımaktadır. İnternet ortamında sık sık “Ayyapım Nedir? Ay Yapım Kim Kurdu?“, “Ay Yapım Kurucusu Kerem Çatay Kimdir?” benzeri araştırmalar yapılmaktadır. Peki, Ay Yapım Kurucusu Kerem Çatay Kimdir? 

Ay Yapım Kurucusu Kerem Çatay Kimdir?

Ay Yapım‘ı hayata geçiren girişimci Kerem Çatay, Bilkent Üniversitesi’nin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde eğitim hayatını tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmasının ardından yükseköğrenim eğitimine Kaliforniya Üniversitesi’nin Film & Televizyon programında devam etmiş, burada da eğitim hayatını tamamlamıştır. Kerem Çatay‘ın televizyon ve medya alanlarındaki kariyer hayatı, ilk profesyonel adımlarıyla birlikte S’nek TV, Jojo TV ve Elmax- Elmavision TV için sinema temalı filmlerin altına imzasını atarak başlamıştır.

975afab90064be5067258184d4d2b8da

Kerem Çatay, Türk televizyonundaki yapımlarda da önemli bir yere sahiptir. Zira Kerem Çatay‘ın bugüne dek imzasını attığı Cesur Güzel, Karadayı, Ezel, Medcezir gibi diziler tüm Türkiye’nin yanı sıra tüm dünyada tanınmış, büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. Özellikle Karadayı, Ezel gibi diziler hala ekranlarda ve sosyal video platformlarında yayınlanmakta, her yaş grubundan izleyiciler tarafından ilk defa veya ortaya çıkmalarından bu yana tekrar tekrar takip edilmektedir.

Kerem Çatay, yapımlarının ardından imza attığı önemli girişimleriyle birlikte Film & Televizyon sektöründe International Emmy Awards ödülüne layık görülmüş, “Kara Sevda” yapımı için “Best Telenovela” ödülünü elde etmeyi başarmıştır. Çatay‘ın başarılarla dolu hayatı birçok girişim ve motivasyon içeriğine örnek olmuş, arkadan gelen yeni nesil girişimler için de harika bir yol gösterici değeri kazanmıştır. Ay Yapım, kurulduğu günden bu yana hala birçok önemli projede aktif olarak çalışmalar gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.