Başarı Hikayeleri

Başarılı Kadın Girişimci Arzu Kaprol Kimdir? Arzu Kaprol Tasarımları (2023)

İçindekiler

Arzu Kaprol Kimdir?

Başarılı kadın girişimcilerden Arzu Kaprol, tasarımlarıyla birlikte büyük bir ses getiriyor. Arzu Kaprol tasarımları, internet ortamında en çok araştırılan konular arasına girmeyi başardı. Türkiye’de ve dünyada “Türk Moda Tasarımcısı” unvanı ile tanınan Kaprol’un, başarıya ulaştığı ve adını tüm dünyaya duyurmayı başardığı nokta 1995 yılında almaya hak kazandığı ödülün; Beymen Academia ‘‘Avant-garde Tasarımcı” ödülü olarak bilinmektedir.

Türkiye’de başarıya ulaşmış kadın girişimcilerin sayısı artarken, Kaprol’un hikayesi de kadın girişimciler için adeta örnek teşkil etmektedir. Yıllarını verdiği ve ustalaşarak günümüze getirdiği moda tasarımcılığının öncüsü Kaprol hakkında internette sıklıkla “Arzu Kaprol kimdir?“, “Arzu Kaprol tasarımları“, “Arzu Kaprol girişimcilik hikayesi” araştırmaları yapılmaktadır. Peki, Arzu Kaprol kimdir? Arzu Kaprol’un girişimcilik hikayesi ne?

Başarılı Kadın Girişimci Arzu Kaprol Kimdir? Arzu Kaprol Tasarımları (2023)
Başarılı Kadın Girişimci Arzu Kaprol Kimdir? Arzu Kaprol Tasarımları (2023)

Arzu Kaprol Kimdir? Girişimcilik Hikayesi Ne?

Türkiye’nin en popüler moda tasarımcılarından Arzu Kaprol, 1973 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. Ailesinin, Kaprol’un dünyaya geldiği zamanlarda deri ticareti alanıyla uğraştığı bilinmektedir. Aynı zamanda anneannesi, o zamanların yetenekli ve muhteşem el becerisine sahip terzilerinden olduğu da bilinmektedir. Arzu Kaprol dünyaya geldiği zamanlarda anesi ise Bursa’da bir moda evini işletmektedir. Tekstil, giyim ve modaya yakınlığının en temel sebebinin ailesinin içinde bulunduğu meslekler olduğu düşünülmektedir.

Kendisinden 12 yaş büyük olan ağabeyi başarılı bir şekilde babasının meslek çizgisinden devam ederken, Arzu Kaprol da adını altın harflerle moda dünyasına yazdırmıştır. Bursa’da bulunan Namık Sözeri Lisesi’nden mezun olan Kaprol’un o dönemler Şebnem Ferah ile birlikte kurdukları “Volvox” isimli bir rock grubunda klavye çaldığı bilinmektedir. Kaprol’un o zamanlar da ilgi duyduğu moda dünyasıyla yolu, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde moda tasarımı okumaya gelmesiyle birlikte kesişmiştir. Üniversite eğitimini 1992 yılında tamamlayıp Moda Konfeksiyon bölümünden diplomasını aldıktan sonra couture eğitimi için Paris American Academy’de eğitim hayatına devam etmiş ve burada da eğitimini tamamlamıştır.

Kaprol’un 1995 yılında Beymen Academia‘dan kazandığı 5 bin dolar değerine sahip ‘‘Avant-garde Tasarımcı” ödülü; onun tüm dünyada adının bilinmesini sağlamıştır. Çok geçmeden 1998 yılında ise kendi adını taşıyan markasını kurmuş ve böylelikle günümüze dek birçok başarıyla faaliyetlerini sürdüren girişiminin temellerini atmıştır. Sadece marka kurmakla kalmamış, 2007 yılında ilk mağazasını da açmıştır. Türkiye Beymen Grubu ile lisans anlaşmaları gerçekleştirmiş, böylelikle perakende alanındaki varlığını ve kalıcılığını güçlendirmeyi başarmıştır.

Başarılı Kadın Girişimci Arzu Kaprol Kimdir? Arzu Kaprol Tasarımları (2023)
Başarılı Kadın Girişimci Arzu Kaprol Kimdir? Arzu Kaprol Tasarımları (2023)

Kaprol, Girişiminin Ardından Birçok Ödül Aldı

1995 yılında tüm dünya tarafından bilinmesini sağlayan Beymen Academia ‘‘Avant-garde Tasarımcı” ödülünün ardından Kaprol, kendi markasını ve satış mağazasını kurduktan sonra 2007 yılında Fashion TV tarafından, 2011 yılında ise Elle Style Awards tarafından “Yılın Moda Tasarımcısı” ödüllerini de almaya hak kazanmıştır. Ödüllerle ve başarılarla dolu hayatı Arzu Kaprol’un moda dünyasında sürekli adının geçmesini sağlamış; dünya genelinde bu alanda faaliyet gösteren birçok kuruluşun ilgisini çekmiştir.

2011 yılından sonra Paris’teki ofisini de açan Kaprol Paris Moda Haftası ve Paris Moda Federasyonu’nda defileler yapmaya başlamıştır. 2015 yılında yaptığı çeşitli anlaşmaların ardından modanın teknolojiyle uyumunu yansıtan 3 ayrı show gerçekleştirmiştir. Yurt dışında 13’ten fazla satış ağıyla, Kaprol’un moda anlayışı moda tutkunlarıyla buluşmaktadır. Ayrıca 2015 yılında akıllı giyimin ilk prototipi olarak tanıtılan “Akıllı Ceket” girişimi de yine Arzu Kaprol tarafından öne sürülmüş, sektörün öncü hareketleri arasında yer almayı başarmıştır.

Kaprol, verdiği çeşitli röportajlarda tasarımı “Kıyafet mimarlığı” olarak yorumladığını dile getirmiş, geçmişten günümüze elde ettiği başarılarıyla tüm dünyanın takdirini toplamıştır. Moda alanında sürekli yeni girişimlerle ve yeni ödüllerle faaliyetlerini sürdüren Kaprol için sektördeki bazı kitleler tarafından “Modanın öncüsü” lakabı takılmıştır. Kaprol, Türkiye’de başarıya ulaşmış kadın girişimcilerin en iyi örneklerinden biri olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.