Başarı Hikayeleri

Amazon Nasıl Kuruldu?

İçindekiler

Amazon Nasıl Kuruldu?

Amazon Nasıl Kuruldu?

Amazonun başarı hikayesini ele aldığımızda aslında bir anda ortaya çıkmış gibi gözüken ama aslında uzun uğraşların olduğunu görebilmekteyiz. Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com olarak online hale geldi. Evde garajda ortaya çıkan bir fikirle daha sonrasında online bir kitapçı olarak çıkan şirket, zaman içerisinde dünyanın en büyük online perakendecisi haline geldi.

Amazon Nasıl Kuruldu?
Amazon Nasıl Kuruldu?

Jeff Bezos Amazonu Nasıl Büyüttü?

Jeff Bezos, ailesinin ve arkadaşlarından Seattle’daki evinin garajında işini kuracak kadar 1 milyon dolar toplamayı başardı. 16 Temmuz 1995’te meşhur Güney Amerika Nehri’nin adını taşıyan Amazon.com’u açtı. Bezos, 1998’de CD ve kitap satışıyla, daha sonra kıyafetler, elektronik eşyalar, oyuncaklar ve daha pek çok perakende ortaklığıyla Amazon’u çeşitlendirmeye devam etti. 90’lı yılların başlarında birçok dot.com çökerken Amazon, 1995 yılında 510.000 dolardan 2011’de 17 milyar doları aşan yıllık satışlarla gelişti. Amazon en büyük 5 şirketten birisidir. E ticaret konusunda birçok kişiye ilham veren Amazon en popüler e ticaret sitesi olarak konumunu korumaktadır.

Sitenin logosuna baktığımız zaman her şeyi bulabileceğimiz anlamına gelen işaretler görürüz. Zekice bir girişim olan Amazon’un sahibi dünyadaki en zengin insanlar listesinde yer almaktadır. Sitenin ilk kuruluş amacı kitap satmaktır fakat zamanla farklı şeylerin satılması ile geniş bir pazar ağına sahip olmuştur.

Amazon Nasıl Kuruldu?
Amazon Nasıl Kuruldu?

Neden Amazon?

Dünya çapında hizmet vermekle birlikte alternatifleri bulunmamaktadır. 2018 yılında Türkiye’de faaliyete başlamış olmakla birlikte varlığını sürdürmektedir. 100 milyon üstünde abonesi olmakla birlikte herkes tarafından bilinmektedir. Amazon’un kuruluş biçimine bakıldığında bugün geldiği nokta saygı duyulması gereken bir noktadadır. Dünyanın her yerine gönderim sağlanabilmesi ve dağıtım konusundaki başarısı ile ün sağlayan Amazon en çok tercih edilen alışveriş sitelerinden birisi olmaya devam etmektedir.

Amazon ilk kurulduğu andan itibaren kendi devleti tarafından desteklenmiştir. Ekstra bir vergi ödemeden başlayan sistemdeki sermaye tamamen sahibine kalmıştır. 2011 yılı itibari ile 7 milyar gibi büyük rakamlar kazanılmıştır. Amazon daha sonrasında farklı uygulamalar sunmaya da başlamıştır.

Amazon Nasıl Kuruldu?
Amazon Nasıl Kuruldu?

Amazon Prime & Video

En az Netflix kadar popüler olan Amazon Prime da şu an ününü korumaktadır.  Bu kadar başarılı bir platformun ücra bir garaj içerisinde sadece kitap satışı ile başlayıp milyonlarca insana hitap etmeye başlar hale gelmesi aslında bireysel bir başarıdan ibaret sayılmaz. Elbette Amazonun kurucusu bu yatırımları yaparken risk alarak ortaya çıkmıştı. Fakat devletin bu yatırımların önünü kesmemesi ve vergi almadan belirli bir süre desteklemesi Amazonun arka planda desteğinin çok olduğunu da göstermektedir. Her ne kadar ülkeler kendi içinde farklı platformlara sahip ticaret sitelerine sahip olsa da uluslararası anlamda Amazon rakipsiz bir platformdur. Çünkü farklı bir ülkeden gelen bir ürünün sorunlu gelmesi durumunda bile bunun karşılanmasını göz önüne alır ve destek çıkmaktadır.

İbrahim Akman Başarı Hikayesi için Tıklayın 

Sizlerde okumak istediğiniz diğer başarı hikayelerini bizlere iletebilirsiniz. Biz sizler için en doğru şekilde anlatmak için buradayız. Kendi yaşanmışlıklarınız veya başarılarınızı anlatmak isterseniz hem sosyal medya hem de sitemizdeki iletişim kutusu üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. İnteraktif bir şekilde ilerlemeye başlayacağımız platformumuzda, siz değerli okuyucularımızı da ön planda tutmak istiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.