Aklınıza Takılanlar

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

İçindekiler

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Ağ pazarlama sistemi, firmaların klasik pazarlamanın yanında bireylere olanak sağlayarak ürünlerini direkt olarak pazarladığı sistemdir. Klasik pazarlama yöntemlerinden farklı olarak ürün, farklı kaynaklara uğramadan direkt olarak ürünü alan kişiye ulaşır. Dağıtıcı, toptancı, perakendeci gibi kanallar satıcı ve alıcı arasına girmediği için kâr bölünmez. Kâr doğrudan bu satışa vesile olan kişiye verilir. İnsanların klasik ticaretten farklı olarak daha geniş çaplı bir şekilde kazanmak için organize olduklarını görürüz. Hatta birçok ekonomistin de ağ pazarlama hakkında genel bir görüşü var.

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?
Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Ekonomistler önümüzdeki süreçte ağ pazarlama sistemi ile ticaretin dönüşüme uğrayacağını düşünüyor. Buna ek olarak çok daha fazla gelir sağlanacağı ve bunun da beraberinde refahı getireceği düşünülüyor. Bu refah aslında insanların emeğini adaletli bir şekilde dağılmasının sonucu olarak ifade edilebilir. Çünkü klasik ticarette olsun diğer başka sistemlerde olsun emek ve gelir noktasında adaletsiz bir dünya var. Ağ pazarlama sistemi ile bu adaletsizlik ile mücadele etmek daha basit bir hal alıyor.

Ağ Pazarlama Çeşitleri

Ağ pazarlamanın birden çok türü vardır. Toplumda bunların bir saadet zinciri olduğundan bahsedilir. Yani toplumda böyle bir algı vardır. Her ne kadar böyle olan sistemler olsa da ağ pazarlama sistemi piramit sisteminden farklıdır. Beş seviye olsun üç seviye olsun ya da on seviye olsun çeşitli alt katman ağ pazarlama türlerine örnek olarak verilebilir. Bu katmanlara kadar komisyon şeklinde ilerleyen sistemde katmana göre farklı komisyonlar alınır. Bu komisyonlar dengelidir. Örneğin, ağ pazarlama sistemlerinin bazılarında dengesi (sağ ve sol) olan katlamalı kazanç sistemi bulunur.

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?
Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Piramit Sistemine Göre Farkı

Toplumun birçok kesimi ağ pazarlama sistemini saadet zinciri olarak biliyor. Saadet zincirlerindeki piramit sistemine benzetilen ağ pazarlama sistemini piramit sisteminden ayırmanın yolları var. Doğrudan Satış Derneği bu ayrımı yapmamız için çalışıyor. Bu çalışma sonucu da üç temel noktadan söz edebiliriz. Birincisi, doğrudan satışın ana amacı, pazarlama sırasında ortaya çıkan maliyetleri düşürmektir ve tüketiciye ürünü en hızlı yolla ulaştırmaktır. Bu sebepten dolayı başlangıç maliyetinin düşük olması gerekir.

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?
Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Başlangıç maliyetinin düşük olmadığı yani yüksek olduğu sistemler piramit sistemi ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir. İkincisi, ürünler gerçekten olmalıdır. Göstermelik ürünler olmamalıdır. Ağ pazarlama sistemi denilerek pazarlanan göstermelik ürünlere dikkat edilmelidir. Kendinize” Bu ürün bana kazanç sağlamasaydı alır mıydım?” diye soru sorarak bu işe girip girmeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Son olarak ürünlerin direkt tüketiciye satıldığından emin olmanız gerekiyor. Eğer işe girmeniz için ürün satın almanız gerekiyorsa bu noktada dikkatli olmanızda yarar var.

Ağ Pazarlama Sistemi ve Eleştiriler

Ağ pazarlama sistemini kullanan şirketler sıklıkla davalara konu olmuştur. Şirketler çeşitli suçlamalar ile karşı karşıya kalıyorlar. Klasik piramit sistemine benziyor oluşları, rekabet karşıtı fiyat sabitlemeleri, yüksek giriş maliyetleri olması, üyesi olunan firmanın ürünlerini kullanmaya ve satmaya özel teşvik edilmesi, kişinin sahip olduğu ilişkilerin ürün satışında ve kullanımında hedef kitle olarak kullanılması, kompleks ve abartılı tazminat yükümlülükleri ağ pazarlama şirketlerinin eleştirildiği bazı noktalar.

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?
Ağ Pazarlama Sistemi Nedir?

Bu eleştiriler zaman zaman haklılık gösterse de bu eleştiriler üzerinden genelleme yapmak doğru değildir. Çünkü bu eleştiriler genel bir bakış üzerinden ortaya çıkmıştır. Birini ya da birkaçını bünyesinde bulunduran şirketler olsa da bunlardan uzak ağ pazarlama sistemi uygulayan şirketler vardır. Önemli olan bu ayrımı yapabilmekte saklıdır. Ağ pazarlama sistemi yoluyla emeği ile doğru orantılı biçimde gelirler elde eden insanlar da vardır. Bu insanları öğrenerek ağ pazarlama sistemine olan bakış açımızı olumlu yönde değiştirebiliriz.

Aklınıza takılan diğer konular için ”Aklınıza Takılanlar” kategorimizi ziyaret edebilir, Bizleri sosyal medya aracığı ile takip edebilirsiniz. Aklınıza takılan cevabını aradığınız konuları iletişim kısmı veya sosyal medya üzerinden bizimle paylaşabilir. Yorumlarda da belirtebilirsiniz. Sizde anlatmak isterseniz iletişim kutumuz üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizden Gelenler kategorimizde sizlerde yer alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyici Kapatıp Tekrar Deneyiniz. Emeğe Saygı Duyunuz. Başarının ve Aklımıza Takılanların Tek adresi Sen de Anlat siz değerli okuyucularımızın dertlerine ve mutluluklarına ortak olmak için var.